instagram Şifre Çalınmaması için Ne Yapmalıyım ?

Dolandırıcıların yeni hedefi instagram hesapları. Sıradan kullanıcılar, fenomenler ve işletme hesaplarının şifresi çalınarak yakınlarınız dolandırılıyor. 

İnstagram hesabı nasıl çalınıyor?

Dolandırıcılar sosyal medya hesaplarını ele geçirmek için birden fazla yöntem kullanıyor. Bunlarında başında yer alan yöntemler;


Oltalama Yöntemi:

Sosyal medya sitelerinin birebir kopyaları yapılarak insanlara şifre değiştirme, telif hakkı ihlali, hesap kapatma gibi insanları korkutacak mesaj ve mailler gönderiliyor. Bu aldatmacaya inan insanlar sahte sosyal medya sitelerine şifrelerini girerek dolandırıcılara şifrelerini vermiş oluyor.

Kullanılan uygulama ve siteler:

Stalk ve takip için kullanılan ek uygulama ve sitelere verdiğiniz şifreler paylaşılabiliyor. Postegro, followers-unfollowers gibi uygulamaları kullanarak, giriş yaptığınız şifreler dolandırıcılara satılabiliyor. Veya hacklenerek korsanların eline geçebiliyor.

Basit Şifreler:

Kullandığınız basit ve popüler şifreler. Deneme yanılma yöntemi ile hesap hırsızlarına fırsat veriyor.

İnstagram şifresi çalınmaması için ne yapmalıyım ?

Hesaplarınızın güvenliği için önceden önlem almalısınız. Çalınması durumunda çok geç olabilir. Mesajlarınız, fotoğraflarınız bir başkalarının eline geçmeden önce güvenlik önlemlerinizi alın.

Sazan avına inanmayın, siz talepte bulunmadığınız süre hiçbir büyük kuruluş şifrenizi yenilemenizi veya şifreniz ile giriş yapmanızı istemez. Kullandığınız browserlarda yer alan url kısmına dikkat etmelisiniz. Sahte siteleri en iyi alan adlarından ayırt edebilirsiniz. 

İnstagram isminden gelen mesajları dikkate almayın. İnstagram şifre isteyen mesaj yollamaz!

Stalk uygulamaları veya siteleri, bu uygulamaların çalışma sistemi kullanıcı şifrelerini kaydetme üzerine çalışır. Gizli bir hesabı görmenizin tek yolu bir arkadaşının gözünden bakmaktır. Yani siz şifrenizi paylaştığınızda sizin üzerinizden arkadaşlarınızı göstermeye başlar.Hesabınıza ait tüm bilgileri 3. kişilere vermiş olursunuz.

Kişisel hesaplarınız ile bu tarz uygulama ve siteleri kesinlikle kullanmayın.

Kısa mesaj giriş kodu, profil sayfanızın sağ üst kısmından üç çizgiye tıklayın > Ayarlar > Güvenlik > İki Fakörlü Kimlik Doğrulaması >Kısa Mesaj açık seçeneğini aktif hale getirin

Şifreniz çalınsa dahi sms onayı olmadan hesabınıza giriş yapılamaz. En güvenli yöntem kısa mesaj onayıdır. 

Ek Yöntemler kısmından Yedek Kodları kaydedebilirsiniz ancak e-posta ve numara değişikliği sonrası işe yaramayacaktır. 

İnstagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

İnstagram hesabınız bir başkasının eline geçtiğinde ilk olarak şifre-mail-numara değişiklikleri yapılıyor. Tüm bilgiler değiştirildiğinde hesabınıza yeniden erişmek çok zordur. 

İnstagram mobil uygulamadan giriş kısmına gelin giriş yapmak için seçeneğine tıklayın.  

Burada e-posta ve numaranız değiştirildiği için muhtemelen destek alamayacaksınız. Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?  butonuna tıklayarak devam etmeniz gerekmektedir.

İnstagram’ın sizden istediği bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Sizden fotoğraf ve kod ile fotoğraf isteyecektir. İstenilen şekilde yüz, eller ve kod gözükecek şekilde fotoğrafınızı çekin.

Eski kullanıcı adı ve e-posta adresinizi belirtip. Hesabınızın çalınıp bilgilerin değiştirildiğini açıklayan bir mail hazırlayarak size verilen adrese gönderin.

Bu işlemlerle hesabınızı kurtarabilirsiniz.

İnstagram Hesabım Çalındı Yasal Olarak Ne yapabilirim?

Çalınan hesapların büyük bir kısmı, dolandırıcılık için kullanılmaktadır. Hesabınızın çalındığını ihbar etmek ve suçluların devam edememesi için şikayetleriniz önemlidir. 

Yasal olarak şikayette bulunduğunuzda hesabınız üzerinden yapılacak dolandırıcılıklardan sorumlu olmazsınız. 

Emniyet siber suçlar şubesine giderek yazılı olarak şikayette bulunabilirsiniz.

Emniyet genel müdürlüğü online ihbar hattı üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı

İşletme ve fikirleriniz için bir sosyal medya danışmanlığı desteğine ihtiyacınız mı var? İçerik yönetimi, hesaplarınızın kontrol ve günceliği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.